Médiaajánlat :: Elérhetőségünk :: Partnereink
105 db. Start-számla:

A babakötvényről részletesen


Start-számlanyitás, szolgáltató váltás és ezek nyomtatványai, igazolásai


Frissítve: 2021-10-10 19:00:29 Betűméret csökkentése Betűméret növelése Nyomtatható változat Küldje el ismerősének!

A Start-számla megnyitása
első vissza  3 / 4 oldal  tovább

Tartalom:
 

A kincstári életkezdési letéti számlát nem ideértve, melyre a gyermek állami támogatása alapesetben, automatikusan kerül, Start-számlát 2012. október 1-től kizárólag a Magyar Államkincstárnál nyithatja meg a szülő, hozzátartozó, vagy a 16 éven felüli gyermek - szülői egyetértő nyilatkozat alapján. Belföldi szülőnek az minősül, aki a Start-számla megnyitásakor ténylegesen családi pótlékban részesül, külföldi gyermek esetében pedig szülőnek minősül a tényleges szülője vagy más törvényes képviselője hozzátartozónak pedig az minősül, aki a gyermek a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti – szülőnek nem minősülő – hozzátartozója és az egyenes ágbeli rokon testvére. A Polgári Törvénykönyv 2019. január 1-jén érvényes szabályozása alapján közeli hozzátartozónak minősülnek a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa (2013. évi V. törvény 8:1. § (1) pont).

A szülőnek/hozzátartozónak legalább egyszer, a számlanyitáskor mindenképpen be kell fáradnia a pénzügyi szolgáltatóhoz az adatok egyeztetése és a jogosultság igazolása céljából.

A számlanyitás előtt a pénzügyi szolgáltatónak tájékoztatnia kell a szülőt (törvényes képviselőt) a befektetési lehetőségekről, méghozzá írásbeli tájékoztatás keretében, a szülő (törvényes képviselő) általi tudomásulvételének igazolásával. Az írásbeli tájékoztatásnak emellett arra is ki kell terjednie, hogy a Start-számla milyen feltételekkel nyitható meg. Ez a tájékoztatás a Start-számla vezetésére vonatkozó megállapodás keretében is megadható.
Amennyiben a gyermek elérte a 16 éves kort, a befektetésekről saját maga dönt, saját maga köt Start-számla nyitására vagy áthelyezésére vonatkozó megállapodást is, de csak a szülő (törvényes képviselő) írásbeli egyetértésével.

A számlanyitásnál a szülőnek semmilyen nyitóösszeget nem kell elhelyeznie, vagyis a Start-számla igazolások, papírok megléte esetén pénz nélkül megnyitható. Ez alól kivétel az az eset, amennyiben a számlát hozzátartozó nyitja meg, vagy a Start-számlát bár szülő nyitja meg, de a gyermek magyar állampolgárként 2006. január 1. előtt, nem magyar állampolgárként pedig 2017. július 1. előtt született. Ezekben az esetekben 25 ezer forintos kezdő befizetéssel nyitható csak meg a Start-számla.

A számlanyitás során 2012. október 1-től már nem kell igazolni a családi pótlék folyósítását, de szükséges egy nyilatkozat megtétele szülő esetén a családi pótlékra való jogosultság fennállásáról, hozzátartozó esetén pedig a gyermekkel fennálló hozzátartozói kapcsolatról, valamint arról, hogy a szülő a gyermek után jogosult a családi pótlékra.

Amennyiben hozzátartozó nyitja meg a Start-számlát, úgy közölnie kell a szülő természetes személyazonosító adatait. Ezek a személyazonosító jel helyébe lépő azonosítási módokról és az azonosító kódok használatáról szóló 1996. évi XX. törvény 4. § 4. bekezdése szerint: a) családi és utónév, születési családi és utónév, b) születési hely, c) születési idő és d) anyja születési családi és utóneve.

Az alap, illetve a befizetések után évente járó állami támogatások jóváírásával kapcsolatban a szülőnek semmilyen egyéb feladata nincs, azt a Start-számlát vezető pénzügyi szolgáltató és a Magyar Államkincstár automatikusan intézi. Ez alól egyetlen kivétel van: ha a gyermek átmeneti vagy tartós nevelésben van és 16 évnél idősebb. Ebben az esetben a gyámhatóság egyetértő nyilatkozata alapján évente egyszer, a következő év január 15-éig a számlavezető pénzügyi szolgáltató felé igazolni kell az átmeneti vagy tartós nevelésben lévő gyermek jogosultságról szóló, annak a naptári évben fennálló időtartamát is tartalmazó iratot.

Megjegyzés: Az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermek esetében a gyermekvédelmi kedvezmény csak időarányosan jár, míg amennyiben a szülő alacsony jövedelme miatt jár a gyermekvédelmi kedvezmény, akkor az egész naptári évre jár akkor is, ha csak egyetlen napig volt jogosult a támogatásra.





első vissza  3 / 4 oldal  tovább

© Bankkártya Kft. - Minden jog fenntartva!    Jogi nyilatkozat    Technikai információk    Elérhetőségünk
. email addresses